تاريخچه

 
تحقيق و پژوهش كه عامل اصلي شكوفائي تمدن امروز بشري است، از يك سو اطلاعات پالايش شده را بعنوان سوخت موتور خود بكار مي‌گيرد و از سوي ديگر موجب توليد دانش ميشود. اين ويژگي باعث شده تا فناوري اطلاعات جايگاه ويژه اي يافته و سازماندهي و نشر اطلاعات و دانش حاصل از تحقيقات پژوهشگران مورد توجه خاص واقع شود.
مؤسسه اطلاع‌رساني عليم با هدف بر دوش گرفتن رسالت تأمين، سازماندهي و نشر اطلاعات در حوزه‌هاي علوم پايه، فني و مهندسي، كشاورزي و ... در بهمن ماه سال 1376 تأسيس و به عنوان يكي از اولين مؤسسات خصوصي در اين زمينه عهده‌دار نقش واسط بين صنعت و ساير مراكز اطلاع‌رساني، اعم از دانشگاهي و دولتي گرديد.
هدف اصلي از تأسيس مؤسسه عليم ايجاد يك مركز اطلاع‌رساني و فناوري سازماندهي اطلاعات قوي در سطح ملي بوده است كه با حركت سريع و صحيح در حيطه فناوري اطلاعات بتواند جلوي بسياري از دوباره كاريها و اتلاف منابع ملي در اين وادي را بگيرد. به عنوان مثال ميتوان به اين موضوع اشاره نمود كه ايران در حال حاضر جزء معدود كشورهائي است كه بعضاً بيش از بيست نسخه از يك مدرك علمي يكسان (اعم از مقاله، گواهي ثبت اختراع، متن استاندارد و …) را از خارج خريداري مينمايد! دليل اين موضوع آنست كه مراكز علمي، تحقيقاتي و صنعتي كشورمان همچون جزاير مجزا از يكديگر در بخش اطلاع رساني عمل ميكنند و تاكنون هيچ مركزي وجود نداشته است كه بتواند در داخل كشور درخواستها را دريافت و در صورت امكان از منابع داخل كشور آنها را تهيه نمايد. مؤسسه عليم در پي آن است كه بتواند تبديل به چنين مركزي گردد. در بعد‏ استاني نيز مؤسسه عليم در پي آنست كه بتواند به عنوان يك مركز فعال در صنعت و فناوري اطلاعات به جذب نيروهاي كارآمد داخل و حتي خارج استان بپردازد و ضمن انجام پروژه هاي كاربردي شبكه، نرم افزار و سازماندهي اطلاعات براي حل مشكلات كشور و استان، از مهاجرت و فرار مغزها به خارج از استان و كشور جلوگيري نمايد.
بخشهاي سيستمهاي اطلاعاتي و پشتيباني فني مؤسسه در زمينه اطلاع‌رساني (بطور اخص)، مكانيزاسيون اداري و برنامه‌هاي سيستمي و كاربردي اقدام به طراحي و پياده‌سازي نرم‌افزارهاي متعددي تحت سيستم‌عاملهاي مختلف نظير Windows و انواع Unix نموده اند. مؤسسه همچنين در زمينه طراحي و پياده سازي شبكه هاي كامپيوتري و روشهاي اتصال شبكه هاي LAN و MAN به اينترنت فعاليت داشته و تاكنون طرحهائي را در برخي از سازمانهاي دولتي و خصوصي استان يزد نظير استانداري، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، شركت برق منطقه‌اي يزد، سازمان مسكن و شهرسازي استان، اداره راه و ترابري استان، شركت جهان الكترونيك و ... به اجرا در آورده است. بخش نرم‌افزار و پشتيباني فني مؤسسه عليم، با بهره گيري از مهندسين جوان و زبده، سوابق روشني را در برنامه‌نويسي سيستمهاي نرم‌افزاري تحت اينترنت با استفاده از آخرين تكنولوژي دارا ميباشد. اين مؤسسه تا بحال توليدات نرم‌افزاري متعددي هم بر روي بستر ويندوز و هم UNIX، هم به صورت Application Software و هم به صورت System Software، داشته است كه باعث معروفيت روزافزون تيم نرم‌افزاري آن شده است.